Elengedhetetlen, hogy régiségeinket, antik bútorainkat megóvjuk a sérülésektől, károsodástól, hiszen ezek a darabok emlékeztetnek a múltra, a letűnt korokra, miközben most már a mi otthonainkat díszítik.
Mindenkiben felmerülhet a kérdés, hogy hogyan lehet megóvni a régi fabútorok eleganciáját. Íme, néhány egyszerű jó tanács:
1. Legyen szó dédnagyapánk régi díszes katonaládájáról vagy dédnagyanyánk antik varrógépjéről, a rendkívül tartós darabokat is nagyon óvatosan kell ápolni, hogy elkerüljük a karcolásokat és egyéb sérüléseket, melyek tönkretehetik a bútor szépségét. Először is mindig kezdjünk portalanítással, melyhez javasolt puha nedves rongy használata. Ha poros a bútordarab, akkor portalanítás nélkül csak beledolgozzuk a piszkot a fába. A legtöbb festett bútor semmi mást nem igényel, minthogy időnként csak egy puha nedves ronggyal áttöröljük.
2. Portalanítást követően a fa tisztításához használhatunk: citromolajat és méhviaszt. Miért válasszuk ezeket? Mert mindkettő környezetbarát és egészségre ártalmatlan. A citromolaj kondicionálja a fát a kiszáradás ellen, így növelve annak élettartalmát. A méhviasz védi a fa felületét a különféle igénybevételektől, szennyeződésektől, selymes fényt ad a bútornak és vízlepergetővé teszi azt.
3. Ha a citromolajat választjuk, oszlassuk el az olajat egyenletesen a felületen, majd egy puha ronggyal dörzsöljük a fába körkörös mozdulatokkal a szálirányt követve. Néhány órával később egy tiszta puha ronggyal áttörölni. A lakkozott fabútorok esetében a citromolajat vagy a pasztaviaszt javasolt használni, mert a nedvesség károsítja, csúfítja a lakkozást.
4. Ha a méhviasz mellett döntünk, akkor használjunk 0000-ás acélgyapotot, melyet merítsünk bele a viasz edénybe, majd körkörös mozdulatokkal dörzsöljük a viaszt a fába a szálirányt követve. Így csökkenthető a karcok és a sérülések megjelenése. A kezeletlen fabútorokat vagy a krétafestékkel festett darabokat érdemes méhviasszal ápolni.
5. Végül, ne feledje, hogy a fa érzékenyen reagál az időjárási szélsőségekre. A nedves levegő hatására kitágul, száraz levegőn pedig megrepedezik. A párás, nyirkos levegő, az erős napfény vagy a rendkívüli hideg megterheli a fát, ezáltal a bútor károsodik. Az antik régiségeket javasolt lakásban / házban elhelyezni, hogy megóvjuk őket a szélsőséges időjárási hatásoktól.
Az antik, régi bútorok esetében a megőrzés kulcsfontosságú. Becsüljük meg őket!
Nézz körül és válogass a www.lavintagehome.hu oldal termékei között, biztos Te is megtalálod azt, ami egyedivé és különlegessé teszi az otthonod.