A kérdésekre a válasz nem könnyű, hiszen a választásunkat sok minden meghatározza, és nem mindig a fa fajtája, minősége és tartóssága a legfontosabb tényező a döntésben.
Nos, akkor mi az, ami segít válaszolni a kérdésre? Mi dönti el, melyik fát válasszam, ha étkezőasztalt vagy széket, esetleg egy konyhabútort szeretnék gyártatni vagy vásárolni?
- az egyik fontos meghatározó elem, hogy hova szánjuk a bútort: beltérbe vagy kültérre, hiszen nem mindegy, hogy milyen fából készül. A beltéri bútorok kevésbé vannak kitéve az időjárás viszontagságainak, így ide választhatunk puhafát, pl. fenyőfa vagy keményfát pl. diófa, mahagóni, tölgyfa, bükkfa stb. De a kültéri bútorhoz legalább közepes vagy nagy keménységű fa a jó választás, mely ellenáll az időjárási hatásoknak, ilyen pl. a teakfa, az akácfa, cédrusfa vagy a vörösfenyő. A kültéri bútorok mindig masszívabbak, rusztikusabbak, mint beltéri társaik. A belső térben használt tömörfából készült bútorok kifinomultabbak, elegánsabbak, díszesebbek, több megmunkálást igényelnek, ezért drágábbak is, emellett kényelmesebbnek és kellemesebb megjelenésűnek kell lenniük. Egyes beltéri bútorok pl. székek, kanapék, ülőbútorok kifinomult kárpit anyagot, szövetet vagy bőrt is kapnak, melyek még vonzóbb megjelenést kölcsönöznek nekik. Egy kültéri bútor sokkal több karbantartást és odafigyelést igényel, hogy élettartalma hosszú legyen, de ez nem jelenti azt, hogy a beltériekről nem kell gondoskodni vagy karbantartani.
- másik fontos szempont a költségvetés, azaz maga a bútor ára. Sajnos nem lehet kihagyni a pénz szerepét a választásnál, hiszen nem elég a szépség, a bútornak megfizethetőnek is kell lennie, de talán úgyis fogalmazhatnék, hogy a vásárló számára a lehető legjobb érték – ár arányban kell lennie a választott tömörfa bútornak.
- emellett nem elhanyagolható szempont az otthon stílusa és az elképzelésünk vagy a lakberendezőnk tervei arról, hogy milyen tömörfából készüljön a bútorunk, mi illik leginkább a megálmodott enteriőrbe.
- és végül, de nem utolsóként fontos szempont lehet a fa tartóssága, keménysége, strapabírása, megmunkálhatósága, vagyis milyen bútorhoz választunk igazi fát pl. szekrény, kanapé, étkezőasztal stb. Itt még egy tényező kerül előtérbe, milyen lesz a megjelenése, a színe, pácolni, lakkozni, vagy olajjal kezelve, vagy festetni szeretnénk, hiszen ez is segít dönteni a fafajtáról. A választott tömörfa nagymértékben hozzájárul a bútor megjelenéséhez, stílusához és hangulatához is.
Maradjunk a beltéri bútoroknál, válasszunk ehhez megfelelő fát, mely lehet puhafa vagy keményfa. A korábbi blogban már bemutatásra kerültek a különbségek, az előnyök és a hátrányok. Mindkét fafajta kiválóan alkalmas beltéri használatra.
A legkedveltebb keményfák a bútorgyártásban:
1, Diófa: nagyon népszerű fafajta a díszes, faragott és egyedi tervezésű bútorokhoz, melyet gyönyörű mély csokoládébarna színe teszi ellenállhatatlanná. Gazdag színárnyalat és erezet jellemzi. Nem könnyű vele dolgozni, igazi szaktudást igényel, de remekművek születhetnek belőle. Egyik legdrágább tömörfa bútor a diófa bútor. A modern és hagyományos étkezőasztalok alapanyaga.
2, Mahagóni: gazdag vörösesbarna árnyalatú, finom, egyenes erezetű, és olyan erős fa, mint a tölgyfa. Nemcsak bútorokat, de hangszereket is készítenek belőle. Az étkezőasztalok kedvelt fafajtája, hiszen egyedi és rendkívül elegáns, luxus megjelenést kölcsönöz az asztaloknak.
3, Tölgyfa: talán kijelenthetjük, hogy az egyik, hanem a legnépszerűbb és legkedveltebb tömörfa a bútorgyártásban, nemcsak szekrények, komódok készülnek belőle, de kiváló választás hagyományos és modern étkezőasztalokhoz, asztallábhoz, székekhez vagy kanapék vázához is. Étkezőasztaloknál jól kombinálható fémmel, üveggel vagy más fafajtával, így még impozánsabb, elegánsabb megjelenést kölcsönöz a bútornak. Erős, tartós, strapabíró fa, melynek színe a világosbarnától a rózsaszínes-vöröses árnyalatig terjed. Ha lehet, akkor ne festessük le a tölgy bútort, hiszen gyönyörű az erezete, inkább válasszuk a faolajat, a lakkot, a pácot a felületkezeléshez, ami remekül megmutatja a tölgyfa valódi szépségét, erezetét. Folt- és karcálló, ez egy fontos előnye a tölgyfa bútornak. Van hátránya is, egyes tölgyfa fajok pl. a csertölgy az idő múlásával sárgul.
4, Bükkfa: elegáns megjelenés, tartós a gőzölt bükkfa. Világos színárnyalata meleg hangulatot kölcsönöz a fának. Könnyen megmunkálható, esztergálható, melynek köszönhetően gyönyörű íves bútorok, székek készülhetnek belőle. Kiválóan alkalmas elegáns székváznak, gyerekbútornak. Nem könnyen karcolódik és horzsolódik, hasonlóan a tölgyfához. Ami fontos előnye a tölgyfával szemben, hogy a tölgyfa költséghatékonyabb alternatívája, úgy, hogy rengeteg olyan jellemzővel rendelkezik, mint a tölgyfa. Könnyű dolgozni vele, keményfa, strapabíró és sokoldalúan felhasználható, akárcsak a tölgyfa.
5, Cseresznyefa: számos fajtája létezik, de a legelterjedtebb és legnépszerűbb fajta a bútorgyártásban a fekete cseresznyefa. Főként antik bútorok készülnek belőle, mert, ahogy öregszik a fa, még szebb lesz. A fiatal cseresznyefa rózsaszínes-barna, de idővel mélyvörösre sötétedik. Robusztus, tartós fafajta, erezete pácolással gyönyörűen mutat, gazdag színvilág. Étkezőasztalok és asztallábak kiváló alapanyaga, de kültérre nem ajánlott.
6, Kőrisfa: világos színű fafajta, sok tekintetben hasonlít a tölgyfára. Számos fajtája létezik, izgalmas árnyalatokkal, mely remek lehetőség a különböző felületkezelésekben. Fontos előnye, hogy nagy ütésállósággal rendelkezik. Kevésbé elterjedt a bútorgyártásban.
7, Teakfa: kiválóan alkalmas beltéri és kültéri bútorgyártásra, időjárásálló. Aranyszínű árnyalatokban pompázik, rendkívül kemény, tartós, erős fafajta, de mégis könnyű vele dolgozni. Természetes olajai ellenállnak a rovaroknak, rothadásnak, penésznek. A bútorok mellett készül belőle furnér és rétegelt lemez, mely egy költséghatékony módja a felhasználásnak. Indonéziában és Indiában megtalálható. Ez a fafajta drága.
8, Rózsafa: drágább, mint a teakfa, mert veszélyeztetett fafajtának számít. Természetes fényességgel rendelkezik, ennek köszönhetően igazán elegáns és luxus bútorok készülnek belőle.
A legkedveltebb puhafa a bútorgyártásban:
1, Fenyőfa: sokféle fajtája létezik, különböző árnyalatban, világosbarna színek gyantás csomókkal. Mivel a puhafák közé tartozik, így tartóssága és keménysége alacsonyabb, mint a fent felsorolt keményfáknak. De előszeretettel használják a bútorgyártásba és az építőiparban, hiszen jóval olcsóbban megvásárolható a belőle készült bútor. Sajnos könnyen sérül és karcolódik. A legismertebb fajtái: lucfenyő, borovi fenyő és a vörösfenyő. A vörösfenyő leginkább alkalmas kültéri használatra is, ha megfelelő szakértelemmel készül belőle kültéri bútor és megfelelő a felületkezelése is. A fenyő bútor inkább rusztikus megjelenésű, és méhviasszal vagy festékkel kezelik a felületét. Könnyen megmunkálható. Étkezőasztaloknak is kedvelt, jó ár-érték arányú fafajtája.
2, Cédrusfa: egy másik ismert puhafa a bútorgyártásban. A legtöbbször kültéri bútoroknál találkozunk ezzel a fafajtával, hiszen időjárásálló tulajdonsággal rendelkezik. Aromás fafajta.
Sorolhatnánk még a tömörfa fajtákat és, emellett kitérhetnénk a mesterséges fautánzatokra is (rétegelt lemez, forgácslap, OSB, MDF stb.), melyek nem valódi tömörfák, de nagyon sokoldalúan, fenntarthatóan és gazdaságosan lehet bútorokat gyártani belőlük. A különböző fautánzatoknak is megvannak a maguk előnyei és hátrányai, de ennek az irománynak nem része a részletes bemutatásuk. De amit a valódi fák esetében leszögezhetünk, mindegy, hogy a puhafából vagy keményfából készül a megálmodott bútorunk, az biztos, hogy hosszú időn keresztül lesz az életünk része és varázsolja a természetet és az egyedi szépséget az otthonunkba. A tömörfa a legszélesebb körben használt alapanyag a bútorgyártásban, mely nagy hatással van az otthon hangulatára és stílusára.
#tölgyfaasztal #tölgyfabútor #tölgyfa #faasztal #étkezőasztal #tömörfabútor #fenyőfabútor #homelakberendezés #interiordesign #luxushome