Tölgyfa bútor vs bükkfa bútor vs fenyőfa bútor? Melyik fából készüljön a bútorom?
A válasz nem könnyű, mert mindhárom fa értékes, és használják valamennyit a bútorgyártásban és az építőiparban is. Vannak pozitívumok és negatívumok, de ami mindegyik fafajta jellemzője, hogy a FA az Fa, egyedi, és nincs kettő egyforma belőle. De mi az, ami miatt mégis az egyiket vagy a másikat választjuk? Talán az egyik legfontosabb, ami mostanság 80 - 90%-ban döntésünk alapja, ha már tömörfából szeretnénk bútort, az ÁR! Ez az egyik meghatározó szempont, és így már el is dőlt, melyik fa a nyertes általában: FENYŐFA.
De azért, várjunk még a legjobb fabútor díjjal! Mert nem minden az ár, vannak más szempontok is, melyek befolyásolják a választásunkat, ha már tömörfából szeretnénk a bútorunkat. Nos, ha azonban az ár nem az elsődleges szempont, akkor a tölgy és a bükkfa is lehet nyertes. Mindkét fafajta a keményfák csoportjába tartozik, és igazán népszerűek a hazai tömörfa bútorvásárlók körében. Erősek, kemények és sokoldalúan felhasználhatók. Az én személyes kedvencem a TÖLGYFA bútor. Imádom a tölgyfa jellegzetes illatát, hiszen már az illatával is bevarázsolja a természetet az otthonomba. Szeretem a tölgyfa különböző árnyalatát, a természetes aranyszínét, a hullámos, szép erezetét, még a sok csomót is a fában, mely remekül mutat egy tölgy asztallapon.
De vegyük számba a tölgyfa, a bükkfa és a fenyőfa jellemzőit, mi az, ami vonzóvá teszi az egyiket vagy a másikat. Kezdjük a tölgyfával, az egyik legnemesebb fafajtával.
Mit kell tudni a tölgyfáról és a tölgyfa bútorról:
- Tartós, strapabíró keményfa, mely jól megmunkálható.
- Erezete sűrű, egységes és szabályos, nem szálkásodó, szép hullámos erezetű.
- Kétféle árnyalatban pompázik: a vörös tölgyek vöröses árnyalatúak; a fehér tölgyek pedig barnás vagy szürke színt öltenek.
- A bútorgyártás egyik legjelentősebb és legnépszerűbb keményfája a tölgyfa, és természetesen a bükkfa is.
- Ellenáll a nedvességnek és a páratartalomnak, és ha szakszerűen vágják ki, szárítják és dolgozzák fel, akkor a vetemedésnek is ellenálló.
- Nem könnyen karcolódik és horzsolódik.
- Könnyen tisztítható és karbantartható.
- Könnyen pácolható, de többnyire átlátszó felületkezelést szokott kapni, hogy a gyönyörű erezete, mintázata látható maradjon. Az asztalos szakemberek igyekeznek meggyőzni ügyfeleiket, hogy ne festessék le a tölgyfa bútort, engedjék, hogy a tölgy szépsége, egyedi faerezete látható maradjon.
- Több mint 600 tölgyfaj létezik, és nem véletlen, hogy a „hatalmas” jelzővel illetik, hiszen nagy és robosztus a megjelenése az erdőben is.
- Kocsányos tölgy vagy csertölgy ez is egy fontos kérdés, hiszen más az erezet, a mintázat és a színárnyalat. A csertölgynek kisebb a csersavtartalma, ezért nem olyan szilárd és tartós, mint a kocsányos tölgy. De, ami fontos, ha a rusztikus stílus a kedvenc, akkor biztos, hogy a csertölgyből készült bútort kell választani.
- És talán, ami a legjobban jellemzi az összes tölgyfát, az ez a mondat: „A tölgyfának 300 év kell a növekedéshez, 300 év az élethez és 300 év, hogy meghaljon.” Lehet túlzó ez a kijelentés, de megmutatja a tölgybútor tartósságát, szilárdságát, strapabírását és, hogy ebből a fából készült bútor egy életre szól. Egy időtlen szépség!
- A tölgyfában magas a tannin (csersav) tartalom, ennek köszönhetően nagyon népszerű a borászatokban is, hiszen a borok a tölgyből készült hordókban töltenek hosszú időt, mely nagyban hozzájárul a borminőségéhez, annak illatához, ízéhez és a bor eltarthatóságához. A borászat mellett a whisky készítéséhez is használnak tölgyhordókat, mely nemcsak a minőséget, de a whisky ízét is gazdagítja.
- A sok előny mellett, azért a tölgyfának is van negatívuma. És az nem más, mint az ára. Az árát 2 dolog biztos nagyon befolyásolja: az egyik, hogy hosszú idő, míg egy tölgyfa kifejlődik, akár 100 év is lehet, így korlátozott a rendelkezésre állása, ezért költségesebb. A másik, hogy a tölgyfa sűrű és nehéz, mely növeli a szállítási költségét.
- Egy másik negatívum, hogy kültéri használatra egyáltalán nem ajánlott, vagy csak szakértő megmunkálással és felületkezeléssel!
- A tölgyfából otthont lehet varázsolni: készülhet a tölgyből bútor – asztal, szék, kanapé, szekrények-, munkalapok, ajtó és ablak, padlók, falburkolatok és igazán minden, ami egy otthon kényelméhez szükséges.
Most jöjjön a bútorgyártás másik jelentős keményfája, a bükkfa:
- A bükkfa is erős, strapabíró, meglehetősen sűrű szerkezetű, és sokoldalúan felhasználható a bútorgyártásban.
- Könnyen megmunkálható, jól ragasztható, esztergályozható, melynek köszönhetően gyönyörű íves bútorok, székek készülhetnek belőle. Csak, hogy tudd, a bükkfa könnyebben megmunkálható, mint a tölgyfa.
- Bútorgyártásban szeretik az egyedi mintázatát, szép egységes erezetét. Nem szálkásodik. Különféle textúrájának köszönhetően alkalmas bükk furnérnak is.
- A tölgyfához hasonlóan a bükkfa sem könnyen karcolódik és horzsolódik.
- A bükkfa színe a világos narancstól a lazacig terjed.
- Jól reagál a gőzölésre, melynek köszönhetően vöröses árnyalatra sötétedik a bükkfa, így még vonzóbbá válik.
- A bükkfa sajnos vetemedésre érzékeny, de gőzöléssel ez megakadályozható. Ezért is a választékunkban csak gőzölt bükkfa bútorok, bababútorok találhatók.
- Tudtad, hogy a bükkfa szagtalan, nincs illata. Nos, ha nem akarsz faillatot az otthonodba, akkor a legjobb választás a bükkfa.
- Ami fontos előnye a tölgyfával szemben, hogy a tölgyfa költséghatékonyabb alternatívája, úgy, hogy rengeteg olyan jellemzővel rendelkezik, mint a tölgyfa. Könnyű dolgozni vele, keményfa, strapabíró és sokoldalúan felhasználható, akárcsak a tölgyfa.
- Érdekesség, hogy a bútorgyártás mellett húsok füstölésére is használják, mert a fa dió íze szépen beívódik a húsba. Emellett a söripar is dolgozik bükkfával.
- És most beszéljünk a bükkfa negatívumairól is: foltosodásra hajlamos a bükkfa bútor, ezért javasolt a bükkből készült bútor festése. És ahogy, már korábban írtam, vetemedésre hajlamos, ezért szükséges, hogy gőzöljék. Erre figyelni kell, amikor bükkfa bútort vásárolunk.
- A tölgyfához hasonlóan a bükkfa sem javasolt kültéri használatra vagy olyan helyiségbe, ahol nagyon párás a levegő, mert a bükkfa nedvszívó tulajdonsággal rendelkezik.
- A bükkfából főként ülőbútorokat, székeket, karosszékeket gyártanak, de gyönyörű és strapabíró szekrények és gyerekbútorok is készülnek bükkből.
A bútorgyártás harmadik népszerű fafajtája a fenyőfa:
- Hazánkban a tömörfa kedvelők többnyire a fenyőfából készült bútorokat keresik, és ennek egyik fő oka, hogy a fenyőbútor az egyik legolcsóbb, legköltséghatékonyabb választás, és mégis egy tartós, strapabíró és életre szóló bútort vásárolunk magunknak.
- Annak ellenére, hogy a fenyőfa puhafa, mégis szilárd, tartós és sokoldalúan felhasználható a bútorgyártás és az építőipar területén is.
- Számos fenyőfa faj létezik a világban. Hazánkban a két legnépszerűbb: az olcsóbb lucfenyő és a kicsit drágább és minőségi borovi fenyőfa. Természetesen a mi bútoraink, főként egyes asztallábak vagy egyedi bútorgyártás esetében a szekrények, komódok az előbbi kettő fenyőfánál is kiválóbb minőségű vörösfenyőből készülnek. A vörösfenyő nagy előnye, hogy kevésbé duzzad, vetemedik és repedezik a többi fenyőfához képest.
- A fenyőfák hosszú életűek, magasra nőnek, de törzsük keskenyebb, mint a tölgyé, és rövidebb növekedési idővel (1,5 – 3 év) rendelkeznek, ez is egyik fő oka az alacsonyabb árnak. A fenyőfa fenntarthatóbb és mindenhol könnyen elérhető, szemben a tölgyfával.
- A fenyőfa főbb jellemzői: többféle szín, de halvány árnyalat. Különlegessége a kontrasztos, sötét színű csomók. Gyenge, édes illata van a fenyőnek, most biztos mindenkinek eszébe jut a karácsonyfa édeskés, fűszeres, kellemes illata. A karácsonyra gondolva kijelenthetjük, hogy a fenyőfa és a belőle készült fenyőbútor a meghitt, családias hangulat megtestesítője.
- A fenyőfa bútor jól festhető és könnyű, puhafa, melynek köszönhetően könnyen mozgatható, ezért előszeretettel készítenek belőle székeket, asztalokat, komódokat vagy nagyobb gardróbszekrényeket, tálalókat. Emellett nagyon kedveli az építőipar és gyönyörű hangszerek is készülnek belőle.
- És mi a negatívuma a fenyőfának? Kevésbé tartós, mint a tölgyfa és a bükkfa. Érzékenyebb is karcolódásra, horzsolásra és könnyebben vetemedik, ha nincs megfelelően leszárítva és szakszerűen megmunkálva. A fenyőfa több karbantartást igényel, mivel puhább és porózusabb, így kissé nehezen tisztítható is. A fenyőfa sem ajánlott kültéri használatra.
És mi a konklúzió, most hogy végigvettük a három bútorgyártásban népszerű fafajták pozitívumait és negatívumait. Melyiket érdemes választani? Sajnos erre én nem tudok választ adni, hiszen a választás annyi minden függvénye egy otthon berendezésekor. Mindhárom fafajta egyedi és egymástól eltérő jó tulajdonsággal rendelkezik. Ha szakszerűen történik a fa megmunkálása, akkor bármelyik fafajtából készült tömörfa bútordarab életre szóló, egy valódi élmény és kényelem az otthonnak.
Ha valaki egy tökéletes, méltóságteljes, elegáns megjelenésű bútort keres, és az ár kevésbé befolyásoló tényező, akkor a TÖLGYFA és a tölgybútor a nyertes. Népszerűek és igazán elegáns megjelenésűek a tölgyfa asztalok, a tölgyfa dohányzóasztalok és a kárpitozott tölgyfa székek.
Ha kicsit költségkímélőbb, de mégis egy szép, egyedi megjelenésű, erős, strapabíró bútort szeretnénk, akkor jó választás a BÜKKFA és a gőzölt bükkfa bútor. Különösen ajánlom a gőzölt bükkfából készült baba- és gyerekbútorokat, ha a szülők igazán biztonságban szeretnék tudni a csöppségeket. De népszerűek a szövet és bőrkárpitozott bükkfa székeink is.
Ha tömörfa bútort szeretnénk mindenképp, de örülnénk, ha az ára kedvező lenne, és az ár – érték arány megfelelne a pénztárcánknak is, mégis jó minőséget kapnánk, és szép megjelenésű bútort, akkor a FENYŐFA és a fenyőbútor a befutó.
Döntse el mindenki, melyik a legjobb választás számára.